Wbrew współczesnej propagandzie, nasi pradziadowie wcale nie unikali zielenizny, a wręcz ją uwielbiali, jedyny problem dla mnie, to gdzie do cholery mogę kupić raki!?
Kalarepka duszona (s. 519) Młodą niesłupiastą kalarepę obrać ze skóry pokrajać w kostkę lub cienkie talarki, zalać wodą tyle, aby ją przykryła, posolić, dać cukru do smaku i gotować pod przykryciem tak długo, aż będzie zupiełnie miękka. Potem zaprawić łyżką masła i pół łyżką mąki, a kto woli rumianą, dodać dla zabarwienia trochę karmelu.
Kalarepka po francusku (s. 519) Przygotować i pokrajać w cienkie talarki jak poprzednią, a środkowe młode liście pokrajać w paseczki lub kostkę i wrzuciwszy do osolonej wrzącej wody, zagotować parę razy, poczem wylać na sito. Usiekać drobno jedną cebulę, zasmażyć na biało z łyżką masła, włożyć do niej kalarepkę, podlać kilku łyżkami rosołu lub buljonu, dodać szczyptę gałki muszkatułowej, soli do smaku i dusić na wolnym ogniu. Gdy już miękka, wsypać garść zielonego usiekanego kopru, oprószyć lekko mąką, a wydając wymieszć z kawałkiem surowego masła deserowego.
Kalarepka faszerowana (s. 519) Młodą, niesłupisatą kalarepę obrać z skóry w ten sposób, żeby wierzchy pościnać wraz drobnemi listeczkami, a kalarepę w środku wydrążyć łyżeczką do drążenia kartofli. Farsz można przyrządzić z jakiegokolwiek mięsa, a więc wołowego z dodaniem kawałka łoju, baraniny lub wieprzowiny. Na 6 - 8 kalarep pół funta czystego mięsa przepuścić przez maszynkę, wymieszać z połówką namoczonej w mleku i wyciśniętej bułki, z zasmażoną na rumiano i drobno usiekaną cebulą, z jednem całem jajem, dodać trochę soli, pieprzu i nadziać tym farszem kalarepki, przykryć je ściętemi wierzchami, ułożyć w rondlu, zalać do większej połowy wodą, posolić i gotować pod przykryciem. Gdy już nawpół miękka, wsypać cukru do samaku i gotować dalej. Wkońcu zrobić rumianą zaprażkę z łyżki masła i łyżki mąki, rozporwadzić smakiem z pod kalarepy, zafarbować na rumiano karmelem i dusić w tym sosie kalarepę jeszcze z pół godziny. Drobne wydrążone ze środka kalarepki można dusić razem.
Kalarepka faszerowana rakami (s. 520) Zamiast farszu z mięsa na post, można faszerować kalarepkę z rakami lub rybą. Obraną z ości rybę lub szyjki rakowe usiekać drobno, utrzeć łyżkę masła rakowego z dwoma żółtkami, wymieszać z trzema łyżkami tartej bułki, usiekaną masą, garścią siekanego kopru i nadziawszy kalarepę, gotować tak samo jak poprzednią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz